جابجایی درخت

جابجایی درختان، یکی از کارهایی است که در هنگام ایجاد فضای سبز به وفور اتفاق می افتد. البته ممکن است شما در خانه خود نیز این کار را کرده باشید. همانطور که می دانید گیاهان حساسیت های خاصی نسبت به جابجایی محل زندگی شان دارند. جابجایی با روش های غیر اصولی می تواند برای رشد گیاه خطرساز شود.

 

روش های جابجایی درخت

گاهی پیش می آید که باید بنا به اجبار یا عوامل دیگر، یک درخت یا گیاه را که در خاک ریشه دوانده است را از مکان فعلی خود به مکان و محیط جدید انتقال دهیم. معمولا در مواردی که گیاه در مکان فعلی به دلیل شرایط محیطی به خوبی رشد نمی کند، می بایست عملیات انتقال را انجام داد. در مواردی نیز برای امور ایجاد فضای سبز می بایست، درختان را از مکانی به مکان دیگر جا به جا کرد. اما به هر حال علت جابجایی مهم نیست. آنچه که در این شرایط از اهمیت بالایی برخوردار است، روش های جابجایی درختان است. برای جابجایی و انتقال درختان معمولا از سه روش اصلی استفاده می شود. این روش ها عبارتند از:

- جابجایی درختان به روش ریشه برهنه
- جابجایی درخت با روش بسته بندی
- جابجایی درخت با ماشین آلات مخصوص

 

جابجایی درخت

جابجایی درخت به روش ریشه برهنه

جابجایی درخت با روش ریشه برهنه یا ریشه لخت، یکی از روش های بسیار معمولا برای انتقال و جابجایی درخت است که معمولا برای درختان با ریشه کم حجم تر و درختان جوان به کار می رود. این روش برای انتقال نهال نیز بسیار مناسب است. اگر قطر درختچه شما حدود 5 سانتی متر و ارتفاع آن کمتر از 2 متر باشد، می توانید از این روش استفاده کنید. برای این کار در اطراف تنه درخت شروع به کندن کنید. قطری که می بایست در اطراف گیاه بکنید، بسته به نوع گیاه و سن آن متفاوت است. برخی گیاهان طول ریشه بیشتری داشته و می بایست، اطراف گیاه با شعاع بیشتری کنده شود. اما به طور معمول شما می توانید گودال اطراف گیاهان را تا شعاع 30 سانتی متر بکنید. در هنگام کندن گودال توجه داشته باشید که به ریشه گیاه آسیب زیادی وارد نشود. شما می توانید از ریشه های انتهایی صرف نظر کنید. بهترین عمق برای کندن گودال در این روش حدود 45 تا 60 سانتی متر می باشد. عمق گودال بسته به نوع گیاه می تواند متفاوت باشد. پس از بیرون کشیدن گیاه از خاک، ریشه آن را داخل یک پارچه مرطوب قرار دهید. سپس می توانید گیاه را به نقطه جدید منتقل نمایید و بکارید.

 

 

جابجایی درخت با روش بسته بندی

روش دوم جابجایی درخت، برای انتقال درختانی استفاده می شود که قطری بیش از 5 سانتی متر داشته و احتمالا ریشه های پر حجم تر و بیشتری دارند. توصیه می شود، پیش از انجام عملیات جابجایی و انتقال، شاخ و برگ درخت را به خوبی هرس کنید. در این روش نیز می بایست اطراف گیاه را مانند روش قبل به طور کامل حفر کرده و گیاه را همراه با خاک توپی اطراف آن از زمین جدا کنید. پس از این که درخت به طور کامل از زمین جدا شد، باید فورا ریشه های آن را داخل یک گونی بپیچید و اجازه دهید، رطوبت موجود در ریشه ها، مدت بیشتری حفظ شوند. در نهایت گیاه را به مکان دیگر جا به جا کرده و آن را بکارید. در هنگام کاشتن گیاه در نظر داشته باشید که می بایست، گونی یا پارچه ای که به طور آن پیچیده اید را به طور کامل باز کرده و سپس درخت را به آرامی داخل حفره و گودالی با عمق مناسب قرار دهید. سعی کنید در هنگام کاشت گیاه آن را کاملا به حالت عمودی قرار دهید. برای این کار می توانید از یک فرد دیگر برای نگه داشتن تنه درخت کمک بگیرید و شما چاله را با خاکی مناسب و دارای مواد آلی پر کنید. دقت کنید که آبیاری خاک فراموش نشود. گیاهان در هنگام جابجایی و کاشت مجدد حساس هستند و این فرایند می تواند به آن ها آسیب وارد کند.

 

جابجایی درخت با ماشین آلات مخصوص

جابجایی درخت با ماشین آلات مخصوص

جابجایی درخت با ماشین آلات مخصوص، روش خاصی است و در همه جا کاربرد ندارد. به همین دلیل استفاده از آن چندان مرسوم نمی باشد. از این روش معمولا برای محیط های عمومی مانند فضای سبز خیابان ها استفاده می شود. جدا از این موضوع هزینه های جابجایی و انتقال درختان با این روش بسیار زیاد بوده و معمولا سعی می شود، از روش های جایگزین برای انتقال درختان استفاده شود. در این روش که توسط ماشین آلات مخصوص انجام می شود، خاک اطراف درخت به طور کامل و توسط ماشین حفر شده و درخت به همراه ریشه هایش به طور کامل از زمین جدا می شوند. البته یکی از مزایا استفاده از این روش، سرعت بالای کار است. راحتی جابجایی و انتقال درختان در این روش نیز بسیار مشهود است.

 

جابجایی و کاشت درخت

 

نکاتی مهم در جابجایی و انتقال درخت 

در هنگام جابجایی درختان، به این موارد توجه داشته باشید:
اگر درخت در مکان فعلی خود شرایط رشد خوبی دارد، سعی کنید مکان دیگری که برای انتقال و جابجایی گیاه در نظر گرفته اید، شرایط فعلی را دارا باشد. منظور از شرایط فعلی محیطی، در واقع پارامترهایی نظیر آب و هوا، میزان رطوبت، نور، نوع خاک و موارد این چنینی می باشد.

اگر گیاه و درخت شما در مکان فعلی خود شرایط رشد خوبی را ندارد و با مشکلاتی مواجه شده است، صرفا برای بهبود وضعیت گیاه آن را جا به جا نکنید. یعنی بهتر است پیش از جابجایی مکان رشد گیاه، ابتدا سلامتی درخت را بررسی نمایید. اگر مشکل رشد بد گیاه به علت شرایط محیطی است، می توانید گیاه تان را جا به جا کرده و یا شرایط محیطی مناسب را فراهم آورید. اما اگر مشکل رشد بد گیاه به علت بیماری های مخصوص به گیاه است، بهتر است این مشکل را ابتدا رفع نمایید.
بهتر است قبل از جا به جایی درخت، از مواد مخصوص برای زنده ماندن گیاه استفاده نمایید.

انتقال درخت

 

هزینه جابجایی درخت

هزینه جابجایی درخت می تواند با توجه به عوامل مختلفی که مهمترین آن محیط بن درخت است، متغیر باشد. اولین مصوبه ای که در این زمینه تصویب شد، در شورای شهر تهران صورت گرفت که پایه ای برای هزینه انجام این کار در سال 1397 در نظر گرفته شده است. در ادامه بیشتر راجع به این موضوع و عوامل موثر بر هزینه درخت می پردازیم.

همانطور که در قسمت های قبل اشاره کردیم، عوامل مختلفی برای جابجایی درخت وجود دارد که باعث می شود تا ما به عنوان پیمانکار یک سازه یا به عنوان مالک یک زمین یا شهروند این شهر اقدام به جابجایی درخت نماییم.

در مورد هزینه و فرآیند جابجایی درخت باید به مصوبه ای که در سال 97 و در شهر تهران توسط شورای شهر اسلامی این شهر تصویب شد اشاره نمود که به موجب آن قیمت هایی پیشنهادی برای این کار توسط پیمانکار جابجایی درخت مطرح شد. اما از آنجایی که این قیمت ها در سال 95 مطرح شدند، سالانه بر اساس متغیرهایی تغییر می کنند که در ادامه به بیان این عوامل می پردازیم.

 

عوامل موثر بر هزینه انتقال درخت

به موجب مصوبه شورای شهر تهران یک هزینه پایه برای هزینه جابجایی درخت تعیین شد که عواملی در آن برای تغییر آن وجود دارد. از جمله این عوامل می توان به موارد زیر اشاره نمود:

محیط بن: مهمترین عامل از عوامل موثر در هزینه جابجایی درخت را می توان محیط بن درخت دانست که بر اساس آن هزینه های مختلفی توسط شورا ارائه شده است. در این مصوبه که پایه قیمتی را تعیین می کند، هر اصله درخت با محیط بن 40 سانتی متر، 375.000 تومان و به ازای هر سانتی متر مازار 20.000 تومان افزایش هزینه در پی دارد.
از جمله عوامل دیگر تنها باید به مواردی اشاره نمود که به عنوان متغیر توسط شرکت های جابجایی درخت در این زمینه ارائه شده است. از جمله:

- قدیم یا جدید بودن درخت
- فاصله انتقال درخت
- نوع پیمانکار
- نوع و روش جابجایی درخت که می تواند به روش های ریشه برهنه، بسته بندی و با ماشین آلات باشد که معمولا با ماشین آلات انجام می شود.

 

هزینه جابجایی درخت

 

خدمات و مزایا جابجایی و انتقال درخت توسط شرکت  ایران کاملیا

شرکت ایران کاملیا در زمینه طراحی، اجرا و نگهداری انواع فضای سبز، پرورش و کاشت انواع نهال های مثمر و غیر مثمر، کاشت انواع درختان، جابجایی درخت برای سازندگان یا ویلا داران و عموم علاقمند به فضای سبز، اخذ تاییدیه شهرداری، و طراحی روف گاردن فعالیت می کند. همچنین، تمامی مواردی که پیش از این در خصوص جابجایی درختان به آنها اشاره کردیم، به طور اختصاصی توسط شرکت ایران کاملیا انجام می شود و ما افتخار این را داریم تا با بکارگیری پیشرفته ترین ماشین آلات و تجهیزات انتقال و جابجایی درخت و همچنین جدیدترین روش های عملی و علمی در این زمینه، تمامی خدمات انتقال درختان را بدون هیچ گونه آسیبی به آنها انجام دهیم. شما از این پس می توانید کلیه خدمات مربوط به انتقال و جابجایی گیاهان خود را به ما بسپارید. برای این کار از افراد متخصص و امکانات پیشرفته استفاده می شود. رضایت شما هدف اصلی ما بوده و ما در طی چندین سال تجربه سعی کردیم تا با همکاری هم این مهم را به انجام برسانیم و رضایت شما را به طور کامل بدست آوریم.

 

هزینه جابجایی درخت توسط ایران کاملیا

حال که به موضوع قیمت جابجایی درخت پرداختیم، لازم است بگوییم به نکاتی در ادامه اشاره کنیم. اولین نکته ای که لازم است در مورد هزینه جابجایی درخت بدانید، آن است که انتقال صرفا درخت توسط شرکت هایی که دارای مجوز از سازمان پارک های شهر و شهرداری هستند، انجام می شود. ایران کاملیا یکی از شرکت های مطرح در این زمینه است که از اولین شرکت های فعال در حوزه نگهداری و فضای سبز، جابجایی درخت، کاشت و پرورش آن، کاشت انواع نهال با اخذ تاییدیه از شهرداری فعالیت می کند. مناطق کاری این شرکت شامل مناطقی مختلفی از تهران و اطراف آن شامل دماوند، میگون، شهریار و فشم می باشد. برای دریافت خدمات و مشاوره از شرکت ایران کاملیا می توانید با شماره های 09365011604 و 09128353664 تماس بگیرید یا اینجا کلیلک کنید. همچنین برای مشاهده نمونه کارها نیز می توانید اینجا کلیلک کنید. 

جابجایی درخت به روش بسته بندی
جابجایی درخت به روش بسته بندی
۲۳ مهر ۱۳۹۹

درختان و گیاهان از جمله عناصر مهم روی کره زمین هستند که بدون وجود آنها، زندگی انسان ها نیز رو به انحطاط و نابودی کشیده خواهد شد. لذا با توجه به ضرورت آنها برای بقای زندگی انسان؛ جابجایی درخت به روش بسته بندی و دیگر روش...

مراقبت های بعد از جابجایی درخت
مراقبت های بعد از جابجایی درخت
۲۱ آبان ۱۳۹۹

مراقبت های بعد از جابجایی درخت یکی از مهم ترین مواردی است که لازم است پس از جداسازی برای درختان انجام شود. مراقبت های بعد از جابجایی درخت را می توان در سه بخش یعنی جابجایی، کاشت مجدد و نگهداری تقسیم بندی نمود که هرکدام...

جابجایی درخت به روش ریشه برهنه
جابجایی درخت به روش ریشه برهنه
۲۱ آبان ۱۳۹۹

جابجایی و انتقال درخت یکی از اموری است که می بایستی با دقت بسیار انجام شود. علاوه بر دقت بالا می بایستی اطلاعاتی در مورد انواع جابجایی درخت و نحوه ی انجام آن داشته باشید. در این مطلب به روش جابجایی درخت به روش ریشه برهنه و...