مراقبت های بعد از جابجایی درخت

مراقبت های بعد از جابجایی درخت یکی از مهم ترین مواردی است که لازم است پس از جداسازی برای درختان انجام شود. مراقبت های بعد از جابجایی درخت را می توان در سه بخش یعنی جابجایی، کاشت مجدد و نگهداری تقسیم بندی نمود که هرکدام باید مطابق با دستورالعمل های خاص خود انجام شده و مراقبت شود. در این مقاله می خواهیم به بررسی این نکاتی در رابطه با مراقبت های بعد از جابجایی درخت بپردازیم.

 

جداسازی درختان

جابجایی درخت یکی از روش هایی است که امروزه می توان به کمک آن درختان را به مناطق مختلف منتقل کرد. این کار می تواند در روش های مختلفی اعم از روش های ریشه برهنه، بسته بندی و گونی پیچ کردن و استفاده از ماشین آلات مخصوص انجام شود.

کمبود درخت در برخی مناطق و یا نامناسب بودن مکان رشد این گیاهان سبب می شود تا ما با استفاده از ابزارآلاتی که در اختیار داریم، بتوانیم بدون آسیب رساندن به ریشه و بدنه آن، این گیاهان را به مکانی دیگر جابجا کنیم. با توجه به اینکه قبلا در مورد روش های جابجایی درخت صحبت کردیم، اما موضوع مهم دیگر، بخش دوم ماجرا یعنی مراقبت های بعد از جابجایی درخت است که شامل انتقال درخت، کاشت و مراقبت های بعد از جابجایی درخت می شود.

 

جداسازی درختان

 

مراقبت از درختان در هنگام جابجایی

اولین مرحله پس از جداسازی درختان، آن است که از آنها در طول جابجایی محافظت کنیم. در هنگام جابجایی درختان بسیار مهم است تا به نکات زیر توجه کنیم:

 • لازم است هنگام جابجایی درخت، توپ ریشه را سالم نگه دارید.
 • لازم است زمان جداسازی درخت تا زمان بارگزاری مجدد آن، حداقل ترین زمان ممکن باشد.
 • در هنگام جابجایی، حتما درخت را به صورت مناسب مهار کنید و یا به اصطلاح یک سیستم مهار ایجاد کنید
 • در هنگام جابجایی درخت، به سلامت ریشه ها و جلوگیری از از بین رفتن آن در هنگام جابجایی بسیار توجه کنید زیرا با از بین رفتن 95 درصد از ریشه ها، شوک بزرگی به درخت وارد می شود.
 • بسیار مهم است که درخت شما از جهت آنکه بتواند در طول جابجایی ارزیابی گردد، بررسی شود تا در هنگام جابجایی از شوک نمیرد.
 • قبل از جابجایی، درخت خود را درمان و آبرسانی کنید.
 • حتما از مشاورین با تجربه در هنگام جابجایی درخت استفاده کنید.

 

مراقبت های بعد از جابجایی درخت در مرحله کاشت درخت

بخش دوم از مراقبت های بعد از جابجایی درخت را می توان در هنگام کاشت آن دانست. در این مرحله لازم است برخی از نکات برای مراقبت از درختان در هنگام کاشت درخت در نظر گرفته شوند. اولین نکته از این نکات بعد از جابجایی درخت آن است که، زمینی که برای کاشت انتخاب می شود باید با زمین قبلی در صورتی که درخت در مکان قبلی به خوبی رشد می کرده است، یکسان و هماهنگ باشد. حتما در هنگام کاشت باید چاله ای به عمق چاله قدیمی ایجاد کنید. این چاله نباید خیلی عمیق و یا خیلی کوچک باشد.

قبل از آنکه عملیات حفاری و کاشت را انجام دهید، حتما از عدم عبور لوله های آب و گاز اطمینان حاصل نمایید. یکی دیگر از نکات مراقبت های بعد از جابجایی درخت آن است که از آنجایی که عملیات کاشت درخت بسیار آسیب پذیر است، باید به آرامی و با دقت انجام شود تا درخت به صورت مناسب در محل مورد نظر قرار گیرد.

 

مراقبت بعد از جابجایی درخت

 

نکات نگهداری پس از جابجایی درخت و کاشت آن

بخش سوم از مراقبت های بعد از جابجایی درخت، مربوط به نکاتی در رابطه با نگهداری درختان پس از کاشت مجدد می باشد. از جمله نکاتی که می توان در مورد مراقبت های بعد از جابجایی درخت بیان کرد، عبارتند از:

 • پس از کاشت درخت، لازم است بلافاصله آن را آب بدهید تا مرطوب نگه داشته شود.
 • لازم است درخت خود را 1 یا 2 مرتبه با توجه به گرمای هوا، آبیاری کنید.
 • دقت کنید که آبیاری بیش از حد می تواند سبب ازبین رفتن درخت ها شود. آبیاری درخت باید براساس فاکتورهای مختلفی از جمله خاک، دما، وزش باد، اندازه درخت و ... انجام شود.
 • بهتر است برای درختان خود یک سیستم مهار در برابر آب و هوای های بادی ایجاد نمایید. این سیستم برای درخت های بزرگ باید توسط متخصصین این حوزه انجام شود تا باعث آسیب به درخت و محیط پیرامون آن نشده و جایگاه درخت استحکام کافی را داشته باشد.

 

نکات نگهداری و مراقبت های بعد از جابجایی درختان

از دیگر مواردی که می توان برای مراقبت از درختان بعد از جابجایی ذکر کرد، همچنین می توان گفت:

لازم است پس از کاشت درخت، از هرس کردن آن به صورت شدید خودداری نمایید. شما می توانید هرس کردن را در حد قطع شاخه های خشکیده انجام دهید.. لازم است پس از کاشتن درخت در محیط جدید، از کود دادن به مدت 2 تا 3 سال جلوگیری کرده و همچنین پیوند را برای درختان جدید انجام ندهید. زیرا لازم است درخت در ابتدا زنده شود.

در انتها به این نکته توجه کنید که بارور کردن باید بعد از ریکاور شدن درخت انجام شود. بنابراین صبر کردن بسیار مهم است تا زمانی که درخت یک بار دیگر بتواند خود را به حالت اول بازگردانده و زنده شود. این فرآیند همانطور که اشاره شد می تواند 2 تا 3 سال به طول بیانجامد تا درخت دوباره درمان شده و شکوفه دهد.

 

نگهداری بعد از جابجایی درخت

 

خدمات ایران کاملیا

شرکت ما یکی از شرکت های فعال در حوزه ایجاد و نگهداری از فضای سبز، خرید درخت، کاشت نهال و انواع درختان، جابجایی درخت و پرورش گیاهان می باشد. از جمله خدمات این شرکت می توان همچنین به طراحی فضای سبز، نگهداری از فضای سبز، محوطه سازی، طراحی روف گاردن، اخذ تاییدیه شهرداری اشاره نمود.

این شرکت با داشتن بیش از 6 سال سابقه کاری و بهره مندی از کادر مجرب و متخصص در حوزه کاشت، پرورش و جابجایی گیاهان، می تواند پاسخگوی خدمات شما باشد. شما می توانید برای با همکاری با این مجموعه از تخفیف های ویژه مشتریان، خدمات مشاوره رایگان در هر کجای ایران که هستید، بهره مند شوید. برای دریافت خدمات و مشاوره از شرکت ایران کاملیا می توانید با شماره های 09365011604 و 09128353664 تماس بگیرید یا اینجا کلیلک کنید. همچنین برای مشاهده نمونه کارها نیز می توانید اینجا کلیلک کنید. 

پرسش و پاسخ‌ها