جابجایی درخت به روش ریشه برهنه

جابجایی و انتقال درخت یکی از اموری است که می بایستی با دقت بسیار انجام شود. علاوه بر دقت بالا می بایستی اطلاعاتی در مورد انواع جابجایی درخت و نحوه ی انجام آن داشته باشید. در این مطلب به روش جابجایی درخت به روش ریشه برهنه و اصول آن پرداخته می شود.

 

روش‌ جابجایی درخت به روش ریشه برهنه

انتقال درخت یکی از اموری است که دقت و حوصله ی بسیاری را می طلبد در غیر این صورت انتقال و جابجایی درخت با شکست مواجه شده و درخت تلف می شود. یکی از روش های انتقال درخت که از پرکاربرد ترین روش هاست جابجایی درخت به روش ریشه برهنه و یا ریشه لخت است. در این روش همانطور که از نامش پیداست گودالی بزرگ با توجه به محدوده ی ریشه های درخت کنده می شود و بدون آنکه عملی برای محافظت از ریشه ها صورت گیرد درخت به محل دیگری انتقال می یابد. حفر یک گودال بزرگ عملیات خارج سازی درخت از خاک را آسان می کند. این روش اصول ویژه خود را دارد و تنها برای درخت های خاصی مورد استفاده قرار می گیرد. برای استفاده از این روش بهتر است به اصول جابجایی درخت به روش ریشه برهنه آشنایی داشته باشید و یا از یک نفر متخصص کمک بخواهید.

 

جابجایی درخت با ریشه برهنه

 

اصول جابجایی درخت به روش ریشه برهنه

نکاتی اساسی و بنیادین در مورد جابجایی درخت به روش ریشه برهنه وجود دارد که می بایستی به تمامی آن ها واقف بود تا جابجایی موفقیت آمیز درخت به مخاطره نیفتد. این نکات عبارت است از:

 • این روش برای درختچه ها و نهال های خزان پذیر قابل استفاده است.
 • درخت هایی که قرار است به این روش انتقال یابند نباید بیشتر از 2 متر ارتفاع و 5 سانتی متر قطر تنه داشته باشند.
 • در روش ریشه ی برهنه گودال می بایستی با توجه به محدوده ی ریشه های درخت کنده شود.
 • کندن گودال می بایستی از خارج به داخل یعنی از اطراف درخت به سمت تنه ی آن باشد.
 • گودالی که برای خارج سازی ریشه ها کنده می شود بهتر است دایره ای شکل باشد.
 • عدم توجه به اندازه ی گودال و محدوده ی ریشه منجر به قطع قسمتی از ریشه ها می شود.
 • پس از خارج سازی درخت بهتر است ریشه ها را مرطوب نگه دارید و یا به کمک پارچه های خیس بپوشانید تا ریشه ها خشک نشوند.
 • هر چقدر مقدار بسیاری ریشه را نجات دهید عملیات جابجایی موفق تری خواهید داشت.

 

نکاتی در مورد جابجایی درخت به روش ریشه برهنه

حال که در مورد اصول جابجایی درخت در جابجایی درخت به روش ریشه برهنه اطلاعات دریافت کردیم بهتر است با سایر نکات جابجایی درخت در روش ریشه برهنه نیز آشنایی داشته باشیم. اولین اصل انتخاب زمان مناسب برای جابجایی، اصل دوم انتخاب مکان مناسب و سومین اصل حفر گودال متناسب و مناسب با ریشه های درخت است. در ادامه این موارد بسط داده می شوند.

 

روش ریشه برهنه

 

زمان مناسب انتقال درخت با ریشه لخت

یکی از عواملی که جابجایی موفقیت آمیز درخت و درختچه به آن بستگی دارد انتخاب زمان مناسب است. عدم توجه به زمان مناسب انتقال درخت در جابجایی درخت به روش ریشه برهنه ممکن است منجر به خشک شدن درخت و یا قسمتی از شاخه های آن شود. برای انتخاب زمان مناسب انتقال درخت در ابتدا می بایستی نوع درخت را مشخص کنیم. درختچه ها برای جابجایی به دو نوع خزان کننده و نرم چوب تقسیم می شوند. درخت های خزان کننده به درخت های همیشه سبز و درخت های نرم چوب به درخت مانند بید و سپیدار اطلاق می شود.

 

1- زمان انتقال درخت های خزان کننده 

بهترین زمان برای جابجایی درخت های همیشه سبز فصل بهار و فصل خزان است. اگر در جابجایی درخت عجله دارید می توانید روز های پایانی زمستان را نیز برای انتقال انتخاب کنید. نکته ای که در مورد جابجایی درخت حاصل می شود این است که درخت می بایستی در حالت خواب باشد.

 

2- زمان انتقال درخت های نرم چوب 

درخت های نرم چوب به درخت هایی از قبیل بید و غان گفته می شود. مناسب ترین زمان برای جابجایی این نوع از درخت ها فصل زیبای بهار است. دلیل جابجایی این نوع از درخت ها در این فصل این است که امکان تشکیل ریشه به درخت داده می شود. اگر در فصل پاییز می خواهید این نوع از درخت ها را جابجا کنید بهتر است قبل از شروع یخبندان اقدام کنید.

 

3- انتخاب مکان متناسب با درخت

قبل از شروع انتقال درخت در جابجایی درخت به روش ریشه برهنه می بایستی مکان مناسب برای کاشت مجدد درخت را از قبل انتخاب کرده باشید. مبدا مناسب برای یک درخت انتقال داده شده می بایستی:

" با توجه به شرایط زیست محیطی متناسب با نوع درخت از جمله رطوبت، نوع خاک، ارتفاع از سطح دریا، نور و میزان وزش باد در آن منطقه انتخاب شود."

پس از مشخص نمودن منطقه ی مناسب نوبت به انتخاب مکان مناسب و حفر گودال می رسد. گودال می بایستی قطر و عمق مناسب داشته باشد به نحوی که ریشه های درخت به خوبی درون خاک قرار بگیرند و از گودال بیرون نمانند. توجه به عدم ایجاد مزاحمت درختان دیگر برای تاج درخت جدید نیز بسیار حائز اهمیت است.

 

روش های جابجایی درخت

 

مراقبت های بعد از جابجایی درخت در روش ریشه لخت

پس از جابجایی درخت و کاشت آن در مبدا مربوطه نوبت به کسب اطلاعات در مورد مراقبت های پس از جابجایی می رسد. این اطلاعات و نکات عبارتند از:

 • درخت تازه کاشته شده می بایستی در فواصل زمانی کوتاه آبیاری شوند.
 • میزان آبی که به درخت می رسد نیز بسیار مهم است، عدم رسیدن آب کافی منجر به خشک شدن ریشه های درخت می شود.
 • اگر خاک زیاد سفت شده باشد بهتر است آن را بیل بزنید، اگر خاک زیاد سفت باشد ریشه های درخت در جذب آب کافی به مشکل بر می خورند.
 • اگر حس کردید درخت مقداری خم شده است برای آن یک حائل چوبی تعبیه کنید.

برای دریافت خدمات و مشاوره از شرکت ایران کاملیا می توانید با شماره های 09365011604 و 09128353664 تماس بگیرید یا اینجا کلیلک کنید. همچنین برای مشاهده نمونه کارها نیز می توانید اینجا کلیلک کنید. 

پرسش و پاسخ‌ها