جابجایی درخت به روش بسته بندی

درختان و گیاهان از جمله عناصر مهم روی کره زمین هستند که بدون وجود آنها، زندگی انسان ها نیز رو به انحطاط و نابودی کشیده خواهد شد. لذا با توجه به ضرورت آنها برای بقای زندگی انسان؛ جابجایی درخت به روش بسته بندی و دیگر روش های موجود از اهمیت بسزایی برخوردار است. در واقع برای انتقال و جابجایی درخت از محلی به محل دیگر بنا به هر دلیلی، سه روش وجود دارد که روش بسته بندی و گونی پیچ کردن ریشه گیاه همراه با خاک از جمله این روش هاست. از همین ما در این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی را هرچند به صورت مختصر اما مفید در خصوص انتقال و جابجایی درخت به روش بسته بندی در اختیار شما خوانندگان عزیز و محترم قرار دهیم؛ با ما تا پایان این متن همراه باشید.

 

جابجایی درخت به روش بسته بندی

گاهی در زندگی مجبور می شویم که درختی را قطع کرده تا بتوان از آن محل در جهت کاری دیگر استفاده کرد؛ از آنجا که درختان یکی از عناصر اساسی و مهم روی کره خاکی هستند بهتر است که به جای قطع و یا خشکاندن، آنها با روش های مختلف به محل دیگر جابجا کرد تا بدین طریق از رشد آنها محافظت شود. یکی از روش های انتقال و جابجایی درخت با کمک روش بسته بندی است که در این روش بعد از کندن زمین، ریشه درختانی با قطر تنه بیش از 5 سانت را به همراه خاک اطراف ریشه در یک محفظه یا کیسه محفوظ کرده تا رطوبت ریشه حفظ شده و از هرگونه تماس بیش از اندازه با هوا و یا هرگونه آسیب احتمالی دیگر در امان باشد. نام دیگر این روش روت بال است

 

جابجایی درخت به روش بسته بندی

 

مراحل روش بسته بندی درخت برای انتقال آن

همانطور که اشاره شد، جابجایی درخت با روش بسته بندی برای آن دسته از درختانی با قطر تنه بیش از 5 سانتی متر استفاده می شود. در این روش ابتدا در نخستین گام لازم است که شاخه های درخت به مقداری مناسب نه خیلی سنگین، هرس شده تا از حجم آن هنگام جابجایی کاسته شود. سپس در فاصله مناسب از درخت به گونه ای که به ریشه آن آسیب وارد نشود، با تیغه های قاشقی باز شده دستگاه شروع به کندن خاک و درآوردن ریشه می کند. در نهایت ریشه را با نهایت دقت به همراه خاک اطراف آن به طور عمودی و توپی شکل به اندازه تقریبی دو سوم از گستره تاج درخت، داخل یک گونی قرار داده و آن را بسته بندی می کنیم. دقت داشته باشید که منظور از گستره تاج، میزان سایه ای است که توس درخت در زمان تابش مستقیم آفتاب بر روی زمین ایجاد می شود. بدین طریق برای کندن زمین به اندازه یک سوم از قیمت سایه اندازه به سمت تنه درخته رفته و آن محل را علامت میزنیم.

 

نکات مهم در انتقال درخت با روش بسته بندی

در این قسمت به چند نکته در خصوص جابجایی درخت با روش بسته بندی یا گونی پیچ شده اشاره خواهیم کرد که رعایت آنها هنگام انتقال و جابجایی درخت از محلی به محل دیگر الزامی است:

- توجه به جنس و شکنندگی خاک و همچنین نوع درخت برای تشخیص میزان توپ ریشه و خاک. به طور مثال این میزان توپ شوندگی ریشه در:

- درختان همیشه سبز و یا درختچه های کوچک با قطر تنه 5 سانت حدودا به نیم متر

- درختان همیشه سبز متوسط، درختچه های بزرگ و همچنین درختان با قطر تنه بیش از 11 سانت حدودا بین 0.5 تا 1.5متر

- درختان کهنسال با قطر تنه بیش از حد انتظار حدودا بیشتر از 1.5 متر

- استقرا دستگاه در فاصله برابر بین درخت و تیغه های باز شده و دقت نظر در حین عملیات خاکبرداری اطراف درخت

 

روش های جابجایی درخت

 

بهترین زمان جابجایی درخت

بهترین زمان برای جابجایی درخت با روش بسته بندی معمولا بر حسب نوع درخت و مقاومت آن مشخص می شود ولی به طور معمول این زمان را به اوایل فصل بهار و پاییز نسبت داده اند. چرا که در اواخر فصل بهار و تابستان، درختان مملو از برگ، گل و میوه بوده و جابجایی آن در این شرایط به صلاح نیست.

 

انتخاب مکان مناسب

انتخاب یک مکان مناسب برای کاشت مجدد درختان یا درختچه ها بعد از جابجایی با روش روت بال از موضوعات مهمی است که حتما باید به آن توجه شود. در واقع یک درخت نیز مانند انسان بعد از جابجایی و اسکان در یک مکان دیگر تا به آن شرایط جدید عادت کند؛ کمی زمان می برد. لذا باید شرایط مکان جدید بعد از کاشت مجدد درخت به نحوی باشد که به نیازهای محیطی آن نظیر نور، رطوبت، حرارت، نوع خاک و قرار داشتن در معرض باد پاسخ دهد. همچنین باید فضایی را نیز برای رشد و گسترش ریشه و تاج آن در نظر گرفت تا در آینده این گیاه بعد از رشد خود با مشکل کمبود فضا مواجه نشود. بنابراین خصوصیات و کیفیت خاک محل جدید بعد از جابجایی درخت با روش بسته بندی و سایر عوامل برای بقای یک گیاه بسیار مهم است که باید از قبل مورد آزمایش و ارزیابی قرار گیرد.

 

تجهیزات جابجایی درخت

 

نگهداری از درخت به هنگام حمل و کاشت مجدد

یکی از نکات مهم به هنگام جابجایی درخت با روش های مختلف از جمله بسته بندی، حمل سریع این درختان و کاشت مجدد و به موقع آنها در محل مورد نظر است. همچنین در حین بسته بندی ریشه درختان برای جابجایی دقت شود که رطوبت ریشه به همراه خاک اطراف آن حفظ شود و در صورت لزوم این توپ ریشه ای را با استفاده از وسایل و مواد نمدار، داخل گونی های کنفی، کرباسی، پلاستیک و غیره مرطوب نگه دارید. چنانچه اگر از مواد پلاستیکی برای پوشاندن توپ ریشه استفاده کردید، باید تنها به مدت یک روز و آن هم در مکان های سایه دار از درخت مراقبت کنید تا جریان هوا، دمای نامناسب و تابش نور خورشید باعث از بین رفتن رطوبت و خشک شدن ریشه و خاک اطراف آن نشود. همچنین بعد از کاشت مجدد درخت با این روش لازم است که تا مدتی از آن در برابر باد و سایر عوامل تهدید کننده خارجی محافظت شود تا ریشه و تاج آن به هر دلیلی بعد از کاشت مجدد خشک نشود و برای سالیان دراز مایه لذت شما شوند. شرکت ایران کاملیا با ارائه خدمات در زمینه های جابجایی درخت، کاشت انواع درخت و نهال، محوطه سازی و ... برای هماهنگی جهت جابجایی درخت می توانید با شماره تلفن های 09365011604 یا 09128353664 تماس بگیرید.

پرسش و پاسخ‌ها