بهترین زمان جابجایی درخت

اگر شما به دنبال راهی برای جابجایی درخت منزل خود به فضایی مناسب هستید و نمی دانید که این کار را به چه روشی انجام دهید و بهترین زمان جابجایی درخت و نحوه جابجایی آن چگونه است به علت اهمیت این موضوع و چالش ها آن با ما تا انتهایی این مقاله همراه باشید.

 

جابجایی درخت و چالش های آن

از مهمترین عواملی که باعث می شود تا هر فرد اقدام به جابجایی درختان نماید اهمیت این موجودات برای فضای سبز است. در گذشته به دلایل زیادی از جمله گسترش شهرها درختان قطع و به جای فضای سبز تحت تسط آنها شهرها ساخته و گسترش می یافت. اما امروزه بسیاری از افراد علاقمند جابجایی درختان به جای قطع نمودن آن ها هستند. این کار به دلایل زیست محیطی نیز بسیار مهم و با ارزش است.

اما برای انجام این کار باید به نکات زیادی توجه نمود تا مراحل انجام کار درست و اصولی انجام و کمترین آسیب به درخت در حین جابجایی وارد شود. از مهم ترین عواملی که در موفقیت آمیز بودن این کار تاثیر زیادی دارد توجه به بهترین زمان جابجایی درخت است.

 

بهترین زمان جابجایی درخت

 

بهترین زمان جابجایی درخت

یکی از نکاتی که باعث می شود تا انتقال درختان به محیط های دیگر با موفقیت بیشتری همراه باشد توجه به کوچک ترین نکات در حین انجام کار است. طی نمودن مراحل انجام کار و توجه به کمترین موارد باعث می شود تا علاوه بر موفقیت در جابجایی درخت مورد نظر به چالش های این راه نیز فائق آیید.

از مراحل جابجایی درختان که در موفقیت آمیز بودن این کار بسیار با اهمیت است می توان به چند مورد اشاره نمود.

  • توجه به روش های جابجایی
  • مناسب بودن درخت و توجه به سن درخت
  • توجه به زمان مناسب و انتخاب بهترین زمان جابجایی درخت
  • توجه به جنس خاک
  • اندازه درخت و نوع درخت
  • توجه به سلامتی درخت
  • ارزش زیستی درخت

بهترین زمان جابجایی درخت با توجه به نکات ذکر شده

بیشتر افرادی که تمایل به جابجا نمودن درختی بنا به دلایل شخصی و یا اجتماعی دارند باید به این نکته حتما توجه نمایند که درخت مورد نظر آیا ارزش جابجا نمودن را دارد. به علت هزینه بر بودن انجام مراحل کار توجه به نوع درخت و ارزش آن بسیار با اهمیت است.

در صورتی که از نظر پرداخت هزینه ها فرد مورد نظر با هیچ مشکلی روبرو نباشد می تواند بنا به نکات دیگر اقدام به جابجایی درخت خود نماید.

اما توجه کنید که بهترین زمان جابجایی درخت در روند انجام موفقیت آمیز بودن کار بسیار موثر است. برای همین هر فرد بنا به تمایلات خود نمی تواند در هر زمان و هر فصل درخت مورد علاقه خود از محلی به محل دیگر جابجا نماید.

 

فصل جابجایی درخت

 

بهترین فصل برای جابجایی درخت

یکی از نکاتی که در انتخاب بهترین زمان جابجایی درخت اهمیت دارد توجه به نوع درخت و زمان خزان آن است. بیشتر افراد با توجه به آموخته های کودکی خود فکر می کنند که درختان در فصول سرد سال به خواب می روند و این زمان بهترین زمان جابجایی درخت است. اما این نکته برای همه درختان صادق نیست. هر درخت با توجه به زمان خزان نمودن خود در فصل متفاوتی به خواب فرو می رود. و این زمان بهترین زمان جابجایی درخت است. زیرا کمترین آسیب ممکن به درخت و ریشه های آن وارد می شود. و تا زمان بیدار شدن درخت فرصت باقی است تا ریشه ها اقدام به بازسازی خود نمایند.

 

نوع و سن درخت برای انتخاب بهترین زمان جابجایی درخت

در صورتی که درخت مورد نظر کمتر از یک تا دو سال سن دارد و ریشه آن هنوز تا عمق زیادی رشد نکرده اند می توان آن را در هر فصل سال جابجا نمود. اما در انجام این کار نیز باید تمام اصول رعایت شود . اما در این روش نیز توجه به نوع درخت بسیار مهم است. بعضی از درختان دارای مقاومت بالا در برابر آسیب های این کار هستند. برای همین جابجا نمودن آن ها در تمام فصول سال امکان پذیر خواهد بود.

اما در صورتی که درخت مورد نظر به آسیب های محیطی حساس باشد باید به فصل انتخابی و بهترین زمان جابجایی درخت توجه نمود.

بیشتر درختان در فصول سرد سال اقدام به ریختن برگ ها خود به عنوان بهترین راه برای کم کردن سطوح برای هدر رفت آب درون بافتی خود می نمایند. این زمان بهترین زمان جابجایی درخت است. و این کار درخت باعث می شود تا زمان شروع مراحل جابجایی درخت رات موجه شوید.

 

درختان خزان پذیر و بهترین زمان جابجایی

برای بعضی از درختان که به درختان خزان پذیر نیز خوانده می شوند فصل مناسب جابجایی ابتدای فصل بهار است. این زمان بهترین زمان جابجایی درخت است. زیرا هنور جوانه هایی درخت و برگ ها شروع به باز شدن نکرده اند و درخت هنوز در خواب زمستانی فرو رفته است.

البته توجه به سفتی خاک و یخ زدگی آن نیز باعث می شود تا در روند انجام کار با موفقیت بیشتری همراه باشید.

 

جابجایی درختان همیشه سبز

 

درختان همیشه سبز و بهترین زمان جابجایی

از درختانی که اغلب اقدام به جابجایی آن می شود درختان همیشه سبز هستند. برای این درختان نیز بهتر است که به زمان جابجایی آن ها توجه شود. بهترین زمان جابجایی درخت همیشه سبز نیمه فصل پاییز است. در این زمان این نوع درخت به سرعت با محیط جدید عادت کرده و شروع به رویش می کند.

در صورتی که مجبور به جابجایی درخت در فصول گرم سال شدید حتما به چند نکته توجه نمایید. اول این که بعد از بیرون آوردن درخت از گودال با توجه به رعایت نکات اولیه و مهم حتما زمانی به درخت برای بازسازی ریشه ها داده شود. این کار نیز بهتر است در یک محیط سرد و خنک و البته مرطوب انجام شود. بعد اقدام به انتقال درخت به محل اصلی نمایید.

معمولا این روش بیشتر برای جابجایی درختان میوه نیز به کار برده می شود و موفقیت بیشتری نیز به همراه دارد. برای دریافت خدمات و مشاوره از شرکت ایران کاملیا می توانید با شماره های 09365011604 و 09128353664 تماس بگیرید یا اینجا کلیلک کنید. همچنین برای مشاهده نمونه کارها نیز می توانید اینجا کلیلک کنید. 

 

پرسش و پاسخ‌ها