کاشت نهال

کاشت نهال در طراحی فضای سبز کمک خیلی زیادی به زیبا شدن محیط می کند. کاشت نهال کاری تخصصی است و نگهداری از آن به مراقبت احتیاج دارد که در بعضی مواقع این مراقبت ها به اطلاعات خاص احتیاج دارند. برای کاشت نهال باید یک فضای باز انتخاب شود چرا که بعد از مدت ها نهال تبدیل به یک درخت شده و به فضای بیشتری احتیاج دارد. نوع نهال باید نسبت به مکانی که قرار است در آنجا کاشته شود بستگی دارد و مراقبت از آن هم همین طور.

 

انتخاب نوع نهال

نهال ها می توانند نهال میوه باشند یا نهال درختان تزئینی مانند کاج، سرو، بید و... باشند. مثلا برای فضای سبز خارج از خانه ها بهتر است از نهال های تزئینی استفاده شود. همچنین برای ویلا ها و باغچه های بزرگ در برخی خانه ها که به کاشت نهال احتیاج دارند استفاده از درختان میوه مفید تر و قابل توجه تر هستند. علت اینکه می گویند بهتر است در پارک ها نهال تزئینی بکارید این است که ابتدا سایه های بیشتری دارند و مقاوم بودن آنها باعث شده تا مراقبت کمتری بخواهند اما درختان میوه باید یک باغبان دلسوز و کار بلد مراقبشان باشد تا آسیب نبینند. نهال کوچک میوه در سال های اولیه زندگی خود میوه نمی دهد یا اگر هم میوه ای داشته باشند آنقدر ها هم قابل استفاده نیست اما وقتی که به سن جوانی میرسد کم کم میوه میدهد.

 

کاشت نهال 

 

نکات مهم برای کاشت نهال

این کار را هر شخصی می تواند انجام دهد و به تخصص احتیاج ندارد. پس از در نظر گرفتن محل مناسب و انتخاب نهال دلخواه خود باید خاک محیط را بررسی کنید اگر در خانه ای نوساز می خواهید نهال بکارید قطعا نخاله های گچ و سیمان وجود دارد که حتما باید آن را تخلیه کنید. در صورت نیاز با کود مخلوط کنید یا در بعضی مواقع کلا خاک باغچه را تعویض کنید. خاک را چند روز زیر و رو کنید تا به خوبی به همراه نور خورشید قوی شود سپس به اندازه ریشه نهالی که دارید یک گودال درست کنید و نهال را به صورت عمود در آن قرار دهید. هر نوع درخت برای آبیاری برنامه ریزی خاص خود را دارد پس توجه داشته باشید که مقدار آب درخت خیلی کم یا خیلی زیاد نباشد که پس از گذشت چند روز خشک نشود یا نگندد.

 

کاشت نهال و پیوند نهال میوه

یکی از راه کار هایی که می شود طعم و شکل جدید و متنوعی به میوه ها داد پیوند زدن آن ها با هم است. پیوند زدن در روش خانگی به این صورت است که تکه ای از درخت میوه های که می خواهید را ببرید و ریشه آن ها را در آب قرار دهید اما توجه کنید که دو تکه از نهال باید به یکدیگر چسبیده باشند. به مرور زمان گیاه شروع به ریشه درآوردن می کند و کم کم ریشه هایشان با هم یکی شده و یک تنه نهال می شوند. کاشت نهال پیوند زده هم به همان روش است و بعد از گذشت سه الی چهار سال درخت میوه می دهد. توجه داشته باشید اگر درخت را در مکانی باد گیر کاشته اید حتما یک قیم درکنار آن بکارید تا درخت آسیب نبیند. بهتر است قیم را با نهال بکارید چرا که اگر بعد از کاشتن نهال قیم را کنارش بگذارید ریشه نهال آسیب می بیند.

 

کاشت انواع درخت

 

نگهداری از نهال کاشته شده

هیچ گونه گیاهی را نباید در کنار نهال قرار داد و از رشد علف های هرز هم باید جلوگیری کرد به این دلیل که نهال جوان است و شریکی برای خوراکی های خود نباید داشته باشد. در زمستان باید مراقب بود که زیر نهال در آب غرق نباشد و اگر با چنین صحنه ای مواجه شدید آبراهه ای برای خروج آب ها درست کنید. سم پاشی و کود دهی یکی از راه های نگهداری درست از نهال است. نهال جوان هیچ احتیاجی به هرس کردن ندارد اما در اواخر فصل زمستان شاخ و برگ اضافی نهال را بگیرید تا رشد بهتری داشته باشد و محکم تر از سال قبل رشد کند.

شرکت ایران کاملیا خدمات ارزنده ای در زمینه جابجایی درخت، کاشت انواع درخت، اخذ تائیدیه شهرداری، محوطه سازی، طراحی فضای سبز و ... ارائه می دهد. امروزه جابجایی درخت جایگاه ویژه ای دارد که برای حفظ منابع طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد. شرکت ایران کاملیا با در اختیار داشتن تجهیزات و دستگاه های مخصوص جابجایی درختان را بدون آسیب رساندن جابجا و منتقل می کند. برای دریافت خدمات و مشاوره از شرکت ایران کاملیا می توانید با شماره های 09365011604 و 09128353664 تماس بگیرید یا اینجا کلیلک کنید. همچنین برای مشاهده نمونه کارها نیز می توانید اینجا کلیلک کنید. 

پرسش و پاسخ‌ها